Mire kell nagyon figyelnie ha egyedi bútort gyártat?
Mindenek előtt szeretném leszögezni, hogy rendkívül nagyra becsülöm és tisztelem a versenytársaimat, kiváló szakemberek, ők is vállalják a vállalkozással járó kockázatokat, ők is megmérettetnek a piacon. Ezért szeretném eloszlatni azt a képet, hogy ez a cikk az ő lejáratásuk lenne, de ahogyan a dal szól:
mindenki másképpen csinálja
és mindenki mást lát fontosnak, amit megoszt a vevőivel.

Van, aki a konyhabútor tervezés rejtelmeibe viszi bele a vásárlóit, van aki a műszaki paramétereket tartja fontosnak.
Én ebben a cikkben szeretném kifejteni, hogy a vásárlónak mire kell biztosan odafigyelnie, ha egyedi konyhát készíttet, melyek azok a pontok, amikor fel kell kapnia a fejét és akár gyanakodni is kezdhet.
Mint említettem, nagyon jó szakemberek alkotják a versenytársak zömét és a cikkben felsoroltak be nem tartása mellett is készül kiváló minőségben konyhabútor és gardróbszekrény. De....
Három pontot látok fontosnak, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy egy vállalat komolyan gondolja magát és ügyfeleinek kiszolgálását. Ellenkező esetben valamely fontos információ, vagy kötelező modul kimaradhat a folyamatból. Mondom is, hogy mi ez a három.
Rajzok nélkül valami nem "úgy" lesz.
1. Gyártmányterv!
Fontossága megkérdőjelezhetetlen! Ha a gyártó nem szolgáltat gyártmánytervet a gyártás előtt, amit önnek kell jóváhagynia, akkor joggal teheti fel a kérdést, hogy mi fog készülni? Miből és mit fog gyártani a gyártó?
A gyártmányterv egy olyan műszaki rajz, valamely CAD tervezővel megrajzolva, ami tartalmaz minden műszaki megoldást ami ahhoz szükséges, hogy pontosan a vevő - azaz az Ön -, igényei szerint készüljön a termék. Tartalmazza a csomópontokat, méreteket, anyagvastagságokat, de színeket, beépített elemeket, bútor szerelvények paramétereit (pl. ruhalift típusa) is tartalmazhatja. Nem összekeverendő a látványtervvel és a műszaki rajz jellegű nem pontos, sematikus tervel!
Ha ezt a gyártás előtt nem kapja meg, nem lesz mire hivatkoznia ha a beépítés során, vagy után eltérést tapasztal a megbeszélthez képest. Persze a korrekt vállalkozó rajz nélkül is vállalja a felelősséget, de a kollégáknak is mondom, hogy a gyártmányterv őket is védi, nem csak önt, Tisztelt Megrendelő. Arra bárki hivatkozhat, de a legfontosabb, hogy az első fűrésznyom előtt még időben tisztázni lehet a félreértéseket, megspórolva egy csomó vitát és költséget.

A következő szakasz nagyon fontos!
2. Átadási dokumentáció
Ez is ritka, bár már a KKV-k egy része már bevette a a mindennapi rutinjába, de sajnos még nem elegen, annak ellenére, hogy rettenetesen képes emelni a vállalat reputációját és a róla kialakult képet.
Az átadási dokumentációs csomagnak biztosan tartalmaznia kell az alábbi tételeket:
- Gyártmányterv (itt vissza is köszön az első pont)
- Műszaki tartalom részletes leírása
- Használati utasítás
- Jótállás
Ha a gyártó nem ad át egy ilyen csomagot készre jelentéskor, akkor önnek nem lesznek meg ezek az információk, pedig ha bele gondolunk, hogy néha egy autó árát költik el egy - egy konyhabútorra - ott meg aztán papír hegyeket és dokumentumot vesz át az ember - és mégis slendrián módon van kezelve az ügy.
Arról nem beszélve, hogy ön joggal feltételezheti, hogy ha nem kapott dokumentációt, a gyártó sem dokumentálta véresre magát, mi fog történni, ha pár év múlva pótolni kell valamit? Újra kiszáll a helyszínre? Újra felméri annak a terméknek az adottságait, amit már egyszer legyártott? Ezt a költséget ki fizeti meg? Ezzel megint eljutottunk oda, hogy nem csak az ügyfélnek, de gyártónak is fontos a dokumentációs csomag.

Aminek a költségvetés is örülne.
3. Számla
Bizonyító erőjű dokumentum, nem is kellene róla sokat beszélni, hiszen annyian és annyiféleképpen feldolgozták már. Sajnos az iparágunk működik úgy, hogy meleg ágyat biztosít a tevékenységnek, (erről később írok egy hosszabb cikket, hogy miért van ez így?) .
Szerencsére a magára valamit adó vállalatok már nem élnek a szürke és fekete gazdaság csábítónak tűnő - mert a nap végén kiderül, hogy annyira nem is nagy üzlet a mutyi - ajánlatával, megértették a jogtisztaság fontosságát és előnyét.
Önnek, mint megrendelő csak azért fontos a számla, mert az alábbiakat kapja vele:
- Jótállás és egyéb vita esetén, kiváló hivatkozási forrás, a gyártó nem tud elbújni a probléma elől.
- Pályázat során elengedhetetlen, ezzel érhetők el a különböző támogatások, illetve számla nélkül nem elérhetők (nem mindegy!)
- Ön tudni fogja, hogy az a vállalat akivel együtt dolgozik, mennyire gondolja komolyan magát és a felelősség vállalást az adózásért, az embereiért, az ő bérükért, a befektetéseiért?
- Nagyobb valószínűséggel kap magasabb színvonalú szolgáltatást egy olyan vállalattól amely számlát állít ki a munkájáról, mint amelyik nem. Nagyobb valószínűséggel nem foglalkoztat feketén, vagy szürkén, emiatt jobb szakemberekhez jut hozzá, akik magasabb színvonalon végzik munkájukat és természetesen a munkához és ügyfélhez való hozzáállásuk is pozitívabb lesz.
Hallom, hogy többen felsóhajtanak, hogy számla nélkül mégis olcsóbb és hát ugye pénz beszél.... Megvenné az új konyhai gépeket is számla és jótállás nélkül? Ugye?
Ha csak erre a három tényezőre figyel, megkímélheti magát, a gyártót és az államkasszát is a negatív hatásoktól. A jogtisztán és hivatalosan üzemelő versenytársaimmal együtt reméljük, hogy számíthatunk önre.
Szerző: Hári Olivér